A 2003 óta a Sóstói-erdőben évente megrendezett csillagvirág-számlálás idén minden várakozást fölülmúló eredményt hozott.

Verőfényes április elseji körülmények között 2009-ben is sikeresen megszámoltuk a csillagvirágokat a Sóstói-erdőben. Az akcióhoz kilencen gyűltünk össze, s mintegy három óra alatt minden várakozást fölülmúló eredményt produkáltunk.

Mint már korábban beszámoltunk róla, a védett ligeti csillagvirág (Scilla vindobonensis) a Nyírségben csak 3 helyen él, és a Sóstói-erdőben is csupán nagyon kis területre korlátozódik az előfordulása. Az állomány jelentős részét 2001-ben egy tarvágást követő, kituskózással és mélyszántással együttjáró erdőfelújítás során erős bolygatás érte.

A szóban forgó, 24/A jelű erdőrészletben 2003-ban végeztük az első számlálást, mikoris mindössze 220 tövet találtunk a felújítás 2,5 hektáros területén (mindeközben a szomszédos 23/A erdőrészletben néhány szobányi foltban több, mint 600 csillagvirágot számoltunk). A felmérést évről-évre megismételve résztvevő aktivistáinkkal együtt örömmel láttuk, hogy a felújított erdőrészletben (ahol az arasznyi csemeték időközben 2-3 méter magasra nőttek) fokozatosan növekszik a csillagvirág tövek száma.

Idén aztán sosem látott tömegben találtuk meg a növényt: a felújított 24/A erdőrészletben 1375 tő került elő! Ez annak lehet a jele, hogy a záródó erdő alatt a bolygatást követően lassan "magához tér" és kitölti a rendelkezésre álló helyet a csillagvirág. A szomszédos 23/A bolygatatlan erdőfoltjában tavalyhoz képest némi csökkenést tapasztaltunk, de ez igazából belefér a természetes ingadozásba.

A szép eredmények reményre adnak okot, hogy az erdő növényzete viszonylag drasztikus beavatkozások után is képes valamennyire magához térni. Sajnos azonban vannak a csillagvirágnál jóval ritkább és érzékenyebb fajok is, amelyek valószínűleg nem hevernének ki egy olyan mértékű megrázkódtatást, ami az utóbbi 5-6 évtized iparszerű erdőgazdálkodásával jár. Bizakodásra ad okot, hogy a következő 10 év erdészeti beavatkozásait meghatározó körzeti erdőtervezés során az erdőgazdálkodó Nyírerdő Zrt., az illetékes erdészeti hatóság (MGSZH), a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság, valamint az E-misszió Egyesület munkatársai olyan kompromisszumos megegyezést dolgoztak ki, amelynek értelmében lényegesen kevesebb és kisebb területű tarvágás lesz, és az erdőfelújítást is természetkímélőbb módon fogják végezni.

Még egyszer köszönjük a részvételt a csillagvirág-számolásban.

Jövőre is szeretettel várunk mindenkit!