2024 eleje nemcsak a bizakodással, meg az új fogadalmakkal telik hagyományosan, hanem az áremelkedésekkel is.
Az idei első 41 Ft-os üzemanyag áremelkedés bizonyára fáj mindenkinek.
Az inflációt is fokozhatja.
Környezetvédelmi szempontból akár örülhetnénk is az üzemanyagok árának a növekedése miatt, mert akkor kevesebbet fogunk autózni.
De ez a kérdés nem ilyen egyszerű.
Van egy kialakult életvitelünk, van egy gazdasági szerkezet, ami elég sok üzemanyaggal működik.
Ha nő az ár, akkor sem csökken a felhasznált üzemanyag mennyisége. Csak egyre nehezebben lehet kitermelni annak költségeit.
Ma az egyik megoldásnak az elektro mobilitást mondják. Az elektromos autók is enegriával mennek, amit valamilyen módon elő kell állítani. És az energiatermelés teljes vertikuma továbbra is elég sok üvegház hatást okozó gázt bocsát ki.
Mi lenne, ha most az egyszer azon kezdenénk el gondolkodni, hogy az üzemanyag kérdést nem az energiahozdozó, vagy az energia forrása szerint igyekeznénk megoldani, hanem a gazdaság szerkezetének az átalakításával?
Mert az a helyzet, hogy a szerkezetet előbb utóbb át kell alakítani így is, meg úgy is. A kimerülő fosszilis és nukleáris készletek mindenképpen megkövetelik tőlünk ezt.
Mondjuk kezdhetnénk azzal, hogy egy üzemanyag szegény élelmiszer termelési és fogyasztási szerkezetet alakítunk ki.
A messziről jövő élelmiszerekhez ugyanis sok energiát kell felhasználni.
A helyi élelmiszerek így akár olcsóbbak is lehetnének. Mert ha megnőne a kereslet irántuk, akkor egy sor energiatakarékos fejlesztésre nyílna lehetőség. Pl. a szántás felváltása un. talajregeneráló módszerekkel.
Persze az is fogós kérdés, hogy kinek a hatáskörében van egyáltalán az, hogy egy gazdaság szerkezetét átalakítsa?
– Az biztos, hogy a politika sokat tehet ezért.
– De mi emberek is rendelkezünk ezzel a hatáskörrel. Amikor vásárolni megyünk, akkor a pénzünkkel szavazhatunk egy környezettudatosabb, energiatakarékosabb gazdaságra.
Számtalan egyéb javaslatunk is van, amivel a természeti rendszereinket regenerálni tudjuk. Kövess, hogy megismerd ezeket!