Habár távoli már a kánikula, ne feledkezzünk meg a kerti itatók tisztán tartásáról és friss vízzel való újratöltéséről. A nyári melegben mind az emberek, mind a velünk, körülöttünk élő állatok és növények szempontjából számos figyelemfelhívással találkozhatunk, amik a rendszeres és bőséges folyadék fogyasztására ösztönöznek, fontos tudni, hogy ez minden évszakban létszükséglet. A madarak, sünök, kis rágcsálók, rovarok, tehát olyan állatok, akik városi környezetben, de vadon élnek, nagy területeket járnak be napi aktivitási idejükben élelem és víz után kutatva. Sokfelé nincsenek vagy nagyon messze találhatóak egymástól természetes tavak, pocsolyák pedig vagy nincsenek a csatornázás miatt, vagy gyakran sajnos szennyezett, ihatatlan a vizük. Télen a fagy jelenthet akadályt a friss vízhez való jutásban. Nagy segítséget jelent ezen élőlényeknek, ha a kerteket járva elérhető távolságokon belül találnak vízlelőhelyeket. Mint ahogy télen a madáretetőre is odaszoknak a madarak, ebben az esetben is javasoljuk, kérjük, hogy folyamatosan legyen tiszta víz az itatókban, hiszen az állatok megtanulják, hol keressék azt, ne csökkentsük energiatartalékaikat azzal, hogy áthúzzuk a számításaikat.
A nagyobb vízfelületek, például egy kerti tó, élőhelyként is szóba jöhetnek, ahol szúnyogok, békák, szitakötők, csiborok szaporodhatnak és egymásból táplálkozhatnak is akár. Agyagos talajon alapos tömörítéssel stabil medret alakíthatunk ki, de a műanyag tófóliák és előregyártott medrek elkerülésére remek alternatíva lehet egy régi fürdőkád vagy zuhanytálca leásása is.
A kisebb víznyerő helyek ivóvízzel láthatják el kertünk látogatóit. Egy agyag cserépalátét vagy egy alacsonyabb falú fazék, tálka is tökéletesen ellátja ezt a funkciót, de barkács- és kertészeti boltokban különleges darabokra is bukkanhatunk.
Akár a kerti tó, akár a kisebb itatók mellett döntünk, nagyon fontos, hogy legyen néhány belógó ágacska és kő bennük, hogy aki beleesik, legyen lehetősége kikapaszkodni a vízből, valamint, hogy legyen mire leszállni, támaszkodni.
Köszönjük, ha Ti is így tesztek! 🙂
“A mi sokszínű kertünk“ program a Magyar Természetvédők Szövetsége közreműködésével, az Agrárminisztérium támogatásával valósul meg.
Felhasznált forrás: https://mtvsz.hu/uploads/files/mtvsz-otletek-a-biodiverzitas-barat-kert-kialakitasahoz-web.pdf