Biodiverzitás

Biodiverzitás

A biológiai sokféleség a fajok, fajták és élőhelyek változatosságát jelenti. A sokféleség, változatosság biztosítja a bioszféra stabilitását, fennmaradását és megújulásának képességét. Mivel a környezeti körülmények állandó változásban vannak, így az életben maradás legfontosabb kritériuma az alkalmazkodóképesség.

A sokféleség biztosítja, hogy még a jelentős környezeti változások esetén is lesznek olyan fajok, fajták, egyedek és közösségi szerveződések, amelyek képesek fennmaradni. Fogalmazhatunk úgy is, hogy a biológiai sokféleség a bioszféra immunrendszere, ha elszegényítjük, akkor csökken a rendszer rugalmassága, stabilitása, védekezőképessége.

A legfrissebb adatok szerint a vizsgált 5 230 gerinces faj 31 821 populációjának egyedszáma 1970. és 2018. között 69%-kal zsugorodott. A zsugorodás mértéke az édesvízi gerincesek esetében a legnagyobb, ahol az átlagos csökkenés 83%. A vizsgált szárazföldi fajok populációja Észak-Amerikában 20, Közép- és Dél-Amerikában 94, Afrikában 66, Ázsia déli részén és a csendes-óceáni térségében 55%-kal csökkent. Az Ázsia északi részével együtt vizsgált Európában a gerinces fajok állományaiban 1970. óta 18%-os csökkenést mértek: valószínű, hogy már nincs hova csökkenni. 

Ha tenni szeretnénk valamit az élővilág sokszínűségének megőrzése érdekében, már egy zsebkendőnyi kertdarab is jó szolgálatot tehet, itt is megkezdhetjük a környezettudatos, természetbarát lépések sorát. Ezzel nemcsak Magyarország biológiai sokféleségéhez járulunk hozzá, de élelmünket is biztosabban és jobb minőségben tudjuk otthonunkban megtermelni.

Biodiverzitás rovatunkban ehhez adunk ötleteket, információkat, s osztjuk meg a témával kapcsolatos híreinket, eseményeinket.

Hírlevél

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Ne maradj le semmiről, havonta frissülő hírlevelünkkel mindig első kézből értesülhetsz a projekteinkről.

Adatkezelési tájékoztató megtekinthető itt.