Őszi lombhulláskor sok munkával jár a közterületi fák környezetéből eltávolítani a faleveleket. Mivel a térkövön, betonon csúszásveszélyt okozhatnak, ezért ezeken a helyeken érthető is a falevelek összeseprése, de a zöldfelületek és magánkertek esetében is már-már automatizmussá vált a legtöbbünkben, hogy a lehullott faleveleket el kell takarítani. Ám mi lenne, ha azt mondanánk, utóbbi esetekben nem kell ezt tenni kötelező jelleggel? Cikkünkkel arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy bizonyos esetekben nyugodtan legyünk minél többen lusta kertészek! 🙂
Hogy az időspórolás mellett miért is jó, ha nem gyűjtjük össze és zsákoljuk be, vagy pakoljuk a komposztálóba a lehullott lombot? Ennek oka, hogy a fának szüksége van az avarra a megfelelő tápanyag körforgáshoz, mivel a fa levele egyaránt tartalmazza a fotoszintézisből származó szerves és a talajból származó szervetlen tápelemeket, amelyek, ha a különböző lebontó szervezetek révén visszakerülnek a talajba, a fa újrahasznosíthatja őket. Ha elvisszük őket a fa alól, akkor nemcsak a fa, de a fa talajában élő élet is károsul. A fa alatt hagyott levél számos jó szolgálatot tesz a gazdának. Túl azon, hogy a fa tápanyagkörforgása biztosított, a talaj és a talajélet is gazdagodik. Nő a humusztartalom, javul a talajszerkezet, és bizony ez a fa egészségében is megnyilvánul. A falevelek legjelentősebb feldolgozói a földigiliszták, akik a korhadó faleveleket az emésztőrendszerükben összekeverik a talaj ásványi anyagaival, és ürüléküket a talajfelszínre juttatva gazdagítják a talajt. Járataik átszövik a mélyebb talajrétegeket is, szellőztetik a talajt, de a nedvesség talajba való juttatásáról is gondoskodnak. A fa alatt hagyott avar segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát is, márpedig a talajban megőrzött víz nagy kincs.
Mindemellett az avar búvóhelyként és alom alapanyagként szolgálhat megannyi állat számára. A kisebb-nagyobb levélkupacokban sünök, kisemlősök lelhetnek menedékre, mások a fák odvaiban vagy föld alatt kialakított búvóhelyeiket bélelhetik a lehullott falevelekkel.
Ha bármilyen okból rendezettebb összhatásra van szükségünk, remek megoldás lehet a nagyobb fák mellett ágyásszegélyből, fonott kerítésből vagy a magaságyásokhoz hasonlóan deszkákból körbekeríteni néhány négyzetmétert és oda összegyűjteni a lehullott leveleket. Habár ez kicsit több időt vesz igénybe, jut is, marad is elven remek kompromisszumos megoldás lehet.
Végül, de nem utolsó sorban az ágyásokban talajtakarásként is felhasználhatjuk a lehullott falevelek egy részét, a palántáink is meg fogják hálálni.
Érdemes tehát átgondolni régi szokásainkat és a lecsupaszított, katonás rend helyett természetközelibb, sokszínűbb, élővilág-barátabb megoldásokra törekedni kertjeinkben és a települési zöldfelületeinken a körülöttünk élő élőlények örömére, s a saját szemünk gyönyörködtetésére.
Amellett, hogy a fent ismertetett módszer támogatja kertjeink élővilágát, remek fotótémát is jelenthet A mi sokszínű kertünk program nyereményjátékához. Vegyetek részt benne Ti is! További információkért és fénykép beküldésért látogassatok el az mtvsz.hu/amisokszinukertunk weboldalra!
“A mi sokszínű kertünk“ program a Magyar Természetvédők Szövetsége közreműködésével, az Agrárminisztérium támogatásával valósul meg.